Filtry w twoim samochodzie.

Każdy samochód jest wyposażony w filtry. Filtr powietrza, filtr oleju oraz filtr wnętrza (kabinowy, przeciwpyłkowy) ma obecnie każdy produkowany samochód. Niektóre pojazdy są również wyposażone w filtr paliwa. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji na temat każdego z nich.

 

Filtr oleju

Zapewnia własności smarne oleju krążącego w silniku. Jego zadaniem jest zapewnienie czystości oleju, dzięki czemu przedłuża się żywotność poszczególnych elementów silnika.

Do jego podstawowych zadań należy eliminowanie z krążącego w silniku oleju cząstek o własnościach ciernych, powstałych podczas normalnej pracy silnika i wynikających ze zużywania się poszczególnych jego elementów. Ponadto uczestniczy w procesie chłodzenia silnika.

Pamiętaj!

  • Wymieniając olej zawsze pamiętaj o wymianie filtra oleju na nowy.
  • Nieprawidłowa filtracja oleju przyśpiesza zużycie się poszczególnych elementów silnika, a tym samym skraca jego żywotność i prowadzi do poważnych uszkodzeń.
  • Wymieniając filtr oleju wymień również filtr powietrza.

 

 

Filtr powietrza

Jego zadaniem jest usuwanie cząsteczek kurzu z powietrza zasysanego przez silnik.
Podstawowe zadania filtra powietrza to oczyszczanie powietrza dostarczanego do silnika, wpływ na poprawę osiągów samochodu i zmniejszenie zużycia paliwa, eliminacja cząsteczek stałych, które po przedostaniu się do silnika, mogłyby spowodować rysy na pierścieniach.

Pamiętaj!
Filtra powietrza nie należy czyścić, trzeba zawsze wymienić go na nowy.

 

Filtr paliwa

Spełnia dwa zadania, tj. usuwa zanieczyszczenia z paliwa, a w samochodach z silnikiem diesla dodatkowo usuwa wodę z oleju napędowego.

Pamiętaj!
Zużyty lub zatkany filtr paliwa w samochodach z silnikiem benzynowym może powodować zakłócenia pracy silnika, wpływając na osiągi, a w skrajnych przypadkach może dojść do całkowitego odcięcia dopływu paliwa. W przypadku samochodów z silnikiem diesla, w którym pompa oleju napędowego i wtryskiwacze są bardzo wrażliwe na obecność wody, sprawny filtr paliwa zapewnia oddzielenie jej od paliwa, a tym samym zapobiega korozji układu wtryskowego.

 

 

Filtr przeciwpyłkowy

Nie stanowi on co prawda elementu współpracującego z silnikiem, ale jego zadanie jest bardzo ważne.

Jego podstawowym zadaniem jest oczyszczenie powietrza dopływającego z zewnątrz do wnętrza pojazdu. Usunięcie cząstek stałych, pyłków roślin i innych zanieczyszczeń, a co za tym idzie poprawienie skuteczności działania klimatyzacji. Jeśli często poruszasz się samochodem po mieście, gdzie są duże zanieczyszczenia powietrza, zadbaj o systematyczne wymienianie filtra wnętrza – on chroni Twoje zdrowie.

Pamiętaj!

  • Zużyty filtr przeciwpyłowy zmniejsza skuteczność działania systemu ogrzewania i klimatyzacji.
  • Wpływa na pogorszenie warunków podróży, dopuszczając przedostawanie się do wnętrza pojazdu różnych zanieczyszczeń.
  • Jego zatkanie może spowodować uszkodzenie dmuchawy wnętrza.