opony

Opony – co musisz o nich wiedzieć?

Odpowiednio dobrany rodzaj i jakość opony w Twoim samochodzie jest gwarancją bezpieczeństwa Twojego oraz Twoich bliskich.

Powierzchnia opony, która ma styczność z jezdnią, ma mniej więcej wielkość dłoni. Tym samym musi ona przenosić i wytrzymać ogromne siły. Dlatego tak ważny jest prawidłowy dobór ogumienia i systematyczne kontrole.

 1. Ogumienie letnie — w okresie od wiosny do jesieni koniecznie stosuj opony letnie. Są one wykonane ze specjalnej mieszanki gumy, dzięki czemu są twardsze i zapewniają odpowiednią przyczepność na różnych nawierzchniach. Parametry mieszanki zastosowanej przy produkcji opon letnich zapewniają ich skuteczność przy wysokich temperaturach powietrza.
 2. Ogumienie zimowe — jak sama nazwa wskazuje opony zimowe stosuje się w samochodach w okresie późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 7°C. Opona zimowa wykonana jest ze specjalnej mieszanki gumy, dzięki której jest bardziej miękka, co zapewnia jej większą przyczepność do mokrej, śliskiej i zaśnieżonej nawierzchni. Opona zimowa zachowuje swoje parametry przyczepności nawet przy niskich temperaturach powietrza.
 3. Bieżnik opon — to specjalny wzór na powierzchni każdej opony. Odpowiednia głębokość bieżnika gwarantuje odprowadzanie wody spod koła samochodu i tym samym zapewnia przyczepność kół do nawierzchni podczas jazdy samochodu. Opony letnie mają niższy bieżnik, natomiast opony zimowe wyższy.

 

Pamiętaj!

 • Stosuj zawsze odpowiednie opony do pory roku. Opona letnia nie spełnia swoich założeń zimą, a opona zimowa stosowana w okresie letnim zużywa się o wiele szybciej. Używanie nieodpowiednich opon do pór roku może być przyczyną groźnych wypadków.
 • Sprawdzaj głębokość bieżnika w oponach Twojego samochodu. „Łyse” opony nie odprowadzają wystarczających ilości wody i mogą być przyczyną poślizgu, a także znacznie wydłużają drogę hamowania. Ponadto jeśli trafisz na kontrolę policyjną i bieżnik będzie zbyt mały, Twój dowód rejestracyjny pojazdu zostanie Ci odebrany.
 • Pamiętaj, że rozmiar opon, głębokość i kształt bieżnika, nośność i zdolność do pracy przy dużych prędkościach muszą być dokładnie dostosowane do Twojego samochodu i Twojego stylu jazdy.
 • Po każdej wymianie opon, koła w Twoim samochodzie muszą zostać wyważone. Pozwala to uniknąć problemów z prowadzeniem pojazdu, przedwczesnego zużywania się amortyzatorów, elementów układu kierowniczego i opon.
 • Po każdej wymianie opon w Twoim samochodzie powinna zostać sprawdzona geometria kół. Dzięki temu samochód będzie się toczył po idealnie prostej linii.
 • Źle ustawione koła są przyczyną nierównomiernego zużywania się opon i wpływają na pogorszenie bezpieczeństwa podróży.
 • Kontroluj ciśnienie w oponach. Po każdej wymianie opon zawory powietrza w kołach powinny zostać także wymienione.
 • Nie zapomnij, że masz w samochodzie koło zapasowe. Sprawdzaj również stan opony znajdującej się na nim.
 • Zgłoś się do nas na kontrolę opon przed każdym sezonem. Nasi fachowcy ocenią ich stan. W przypadku zużytych opon doradzimy Ci optymalny wybór nowych wraz z montażem.

 

TWOJE ŻYCIE I ZDROWIE JEST PRIORYTETEM

Dla Twojego własnego bezpieczeństwa stosuj opony z wyższej półki – pamiętaj –  to w Twoich rękach jest zdrowie i życie osób z Tobą podróżujących. Nie słuchaj opowieści “jeżdżę na tanich, chińskich oponach i jest ok”, “nie przepłacam i jestem zadowolony”. Jest ok, dopóki nie wydarzy się podbramkowa sytuacja, tylko wtedy już może być za późno.