zawieszenie

Zawieszenie – co wchodzi w jego skład?

Zawieszenie

Sprawne zawieszenie gwarancją bezpiecznych i komfortowych podróży. W skład zawieszenia każdego pojazdu wchodzą:

Amortyzatory

Są zamontowane parami z przodu i z tyłu pojazdu. Zadaniem amortyzatorów jest tłumienie drgań podczas jazdy samochodu oraz zapewnienie przyczepności kół do nawierzchni. Sprawne amortyzatory zapewniają optymalną drogę hamowania, a także utrzymują samochód w torze jazdy zarówno w zakrętach jak i na prostej.

Kiedy amortyzatory są niesprawne:

  • ABS staje się nieskuteczny.
  • Droga hamowania wydłuża się o 50%
  • Mogą być przyczyną wpadnięcia w niekontrolowany poślizg.
  • Powodują nadmierne zużycie opon, łożysk kół, elementów układu kierowniczego, poduszek silnika.

Główne objawy uszkodzonych amortyzatorów:

  • Przy najeżdżaniu nawet na niewielkie nierówności na jezdni słychać nieoczekiwane tłuczenie.
  • Pojazd kołysze się w czasie jazdy po niewielkich nawet nierównościach i przy pokonywaniu zakrętów.
  • Droga hamowania pojazdu jest dłuższa.
  • Przy mocnym hamowaniu przód pojazdu podskakuje.

 

 

Sprężyny

Są głównym elementem amortyzującym podczas jazdy samochodu. Sprężyny ściśle współpracują z amortyzatorami. Pęknięcia sprężyn prawie zawsze spowodowane są niedostatecznym tłumieniem drgań przez amortyzatory. Pęknięciom towarzyszy nagłe pogorszenie prowadzenia się samochodu, pochylenie się auta na bok, zgrzyty w czasie kręcenia kierownicą. Ten element wymieniamy parami. Jeśli samochód nie stoi równo, najprawdopodobniej została wymieniona tylko jedna sprężyna.

 

 

Wahacze oraz pozostałe inne elementy

Wahacze, elementy metalowo gumowe, stabilizatory przechyłu samochodu, sworznie kuliste i drążki stanowią bardzo precyzyjnie zaprojektowany zespół. Zadaniem ich jest utrzymywanie prawidłowej geometrii kół w każdej sytuacji jezdnej. Za zużycie tych części odpowiadają na ogół uszkodzenia osłon gumowych. Chronią one ruchome połączenia zawieszenia przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi (woda, błoto, kurz, sól).   Zadbamy o dobry stan osłon gumowych i pozostałych elementów zawieszenia Twojego samochodu. Bardzo wskazana jest kontrola zawieszenia po zimowej eksploatacji samochodu, od tego zależy Twoje bezpieczeństwo i komfort podróży. Pamiętaj również, że przy większości wymian elementów zawieszenia, wskazane jest wykonanie geometrii zawieszenia. Zapobiegnie to ściąganiu samochodu i nieprawidłowemu zachowaniu na drodze.

zawieszenie

Pamiętaj! Jeśli masz uszkodzone elementy zawieszenia – Twój samochód nie przejdzie badania technicznego.